11 października klasy 4-5 wybrały się do Divadla w Czeskim Cieszynie, a 12 października ich śladem podążyły klasy 6-8. Spektakle były poprzedzone specjalnymi lekcjami teatralnymi w naszej szkole. Po przedstawieniu uczniowie klas 6-8 mieli okazję porozmawiać z aktorami, zadać im nurtujące pytania
Turniej grupowy powiatu w piłce nożnej chłopców
Po wrześniowym zwycięstwie w Cieszynie nasza drużyna udała się 11 października 2023 roku do Zebrzydowic na turniej półfinałowy. Do rywalizacji przystąpić miały szkoły: SP Zebrzydowice, SP Pogwizdow , SP Dębowiec oraz SP 7 Cieszyn. Po piłkarskich zmaganiach zajęliśmy ostatecznie 2 miejsce. Do finałów powiatowych awansowała drużyna z Pogwizdowa. Zespół reprezentowali: Filip Martyniak, Igor Morzywołek, Michał Zaleski, Paweł Adamek, Wojciech Pipień, Marcel Dziadek, Oskar Janik, Jakub Różanowski.
Dołącz do ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Prezent pod choinkę"
Szkolne Koło Wolontariuszy "Caritas" zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Prezent pod choinkę" organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji. Celem akcji jest pomoc dzieciom z Ukrainy, Białorusi, Rumunii oraz w obozach dla uchodźców w Bułgarii.
Nasz udział w otwarciu zmodernizowanego Stadionu Miejskiego w Cieszynie
6 października odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego Stadionu Miejskiego w Cieszynie. Z tej okazji zorganizowano zawody lekkoatletyczne dla uczniów cieszyńskich szkół podstawowych.
Uczniowie klas 6, 7 i 8 wzięli udział w tym wydarzeniu zarówno w charakterze zawodników jak i widowni.
3
I miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej miasta Cieszyna w szachach
Wczoraj, tj. 5.10.2023, reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej miasta Cieszyna w szachach, zdobywając dla szkoły miejsce!!! Szkołę reprezentowali:Wiktor i Antek Wróblewscy, Antek Penkala i Agnieszka Wawrzyczek.Nasza drużyna awansowała do rozgrywek powiatowych! Gratulacje dla całego zespołu.
Rozpoczęcie roku szkolnego dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas i ich opiekunów
28 września 14 wolontariuszy SKC przy SP7 wzięło udział w pikniku w Bielsku-Białej. W ramach spotkania odbyły się warsztaty dla wolontariuszy prowadzone przez ks. Mateusza i p. Ewę Zeman z Centrum Wolontariatu przy ul. Wyspiańskiego 33.
W czasie warsztatów młodzi wolontariusze zastanawiali się nad tym, dlaczego warto być wolontariuszem, rozmawiali o problemach z tym związanych oraz prezentowali najbardziej udane akcje swoich Kół Caritas. Piknik Formacyjno-Integracyjny zakończył się wspólną Agapą i integracją przy pysznym bograczu przygotowanym przez Kuchnię św. Brata Alberta.
W radosnej atmosferze i pełni sił do pracy ruszyliśmy do działań wolontariackich.
Dyskotekowo w klasie 6a!
27 września uczniowie klasy szóstej zorganizowali sobie dyskotekę klasową. Było wysoło.
9
Akcja SKC Caritas
Wolontariusze SKC zapraszają do akcji "Zbieramy dobre monety". Wspieramy dzieci z domu dziecka w Boliwii.
Biegowe zmagania!
W dniu 21.09.2023r. odbyły się Mistrzostwa Cieszyna szkół podstawowych w biegach przełajowych.
W drużynie występowało 6 zawodników, którzy przekazywali pałeczkę sztafetową. W tym roku udało się nam skompletować 3 drużyny. Dziewczęta młodsze zajęły VII miejsce, chłopcy młodsi zajęli V miejsce, a chłopcy starsi zajęli doskonale II miejsce!!!
Składy:
Dziewczęta młodsze:
Kędzior Emilia, Liszka Lena, Chmielowiec Laura, Cziommer Weronika i Wiktoria, Kuś Helena.
Chłopcy młodsi:
Gabzdyl Nikodem, Kabiesz Franciszek, Raszka Mateusz, Szweblik Aleksander, Gabryś Krzysztof, Szczygieł Borys.
Chłopcy Starsi: Różanowski Jakub, Wróblewski Wiktor i Antoni, Martyniak Filip, Dziadek Marcel, Pipień Wojciech.
Wycieczka integracyjna
20 września klasy 4 i 7 udały się na wycieczkę w góry do Brennej. Zaliczyły Trzy Kopce Wiślańskie. Uczniowie piekli i zjedli kiełbaskę z ogniska. Wszyscy dali radę.Pogoda znakomicie dopisała.
14
Akcja skończona!
Dobiegła końca akcja "Tornister pełen uśmiechów". Razem z parafianami z Krasnej zapakowaliśmy 25 tornistrów. Zostaną one przekazane dzieciom potrzebującym w Polsce, Syrii i Libanie. Dziękujemy za każdy dar serca!
Piłkarski sukces
W dniu 12.09.2023r. odbyły się Mistrzostwa Cieszyna w piłce nożnej chłopców. Nasza reprezentacja stworzona została z zawodników z najstarszych klas. Mecze: SP7-SP2 - 2:2 , SP7- SP5 12:0, SP7- SP1 : 3:1. Osiągnięte wyniki pozwoliły zająć pierwsze miejsce w turnieju!
Drużyna awansowała do zawodów grupy powiatu. Gratulujemy i oby tak dalej!
Klasa 6a poznaje tajniki udzielania pierwszej pomocy
Uczniowie klasy szóstej 11 września mieli okazję dowiedzieć się, jak wykonać pierwszą pomoc krok po kroku? Jakie są zasady udzielenia pierwszej pomocy? Naszym przewodnikiem był ratownik medyczny - pan Grzegorz Gabzdyl - prywatnie tata naszego kolegi. Serdecznie dziękujemy! Ta wiedza może się każdemu przydać!
- Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. ...
- Oceń stan poszkodowanego i przytomność. ...
- Udrożnij drogi oddechowe. ...
- Oceń oddech. ...
- Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc.
- Wykonaj resuscytację lub zastosuj defibrylator.
9
Nowości w naszej szkole
Zielona pracownia
1Nowe wyposażenie kuchni szkolnej
Pasowanie na ucznia naszej szkoły
4 września j uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
W hali sportowej odbyło się ślubowanie naszych najmłodszych pierwszoklasistów, którzy poprzez pasowanie zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie.
Akcja TORNISTER pełen uśmiechów
Wolontariusze SKC zapraszają do udziału w akcji "Tornister pełen uśmiechów 2023/2024". Akcja ma na celu przygotowanie wyprawki szkolnej dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, tak aby nowy rok szkolny mogły rozpocząć z uśmiechem. W tym roku, w związku z trzęsieniem ziemi w Syrii i Libanie, akcja została rozszerzona o zakup plecaków również dla dzieci z tego obszaru. Przybory szkolne można przynosić do szkoły (do wychowawców klas) w dniach 04.09 - 09.09.
4 września rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Informacja o godzinach rozpoczęcia roku szkolnego:
9.00 - wspólne rozpoczęcie roku szkolnego w hali sportowej, a następnie spotkanie z wychowawcami klas II - VIII w salach lekcyjnych:
klasa IIa - s.7 (była świetlica na parterze)
klasa III a - s. 5 I piętro
klasa IV a - s. 6 I piętro
klasa V a - s. 1 parter
klasa VI a - s. 3 I piętro
klasa VII a - s. 2 I piętro
klasa VIII a - s. 4 I piętro
Pierwszoklasiści zostają w hali sportowej, gdzie odbędzie się uroczyste pasowanie na ucznia naszej szkoły.
Uroczysta Msza Św. na rozpoczęcie roku szkolnego dla wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli odbędzie się w czwartek 07.09.2023 o godz. 18:00 w kościele NSPJ w Cieszynie-Krasnej. W czasie Mszy Św. zostaną poświęcone tornistry dzieci z kl. 1.
Procedura obsługi osób ze szczególnymi potrzebami W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 7 w Cieszynie
Procedura obsługi osób ze szczególnymi potrzebami
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 7 w Cieszynie
Rozdział I.
Przepisy ogólne
§ 1. Niniejsza procedura normuje sposób postępowania pracowników Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie w stosunku do osób ze szczególnymi potrzebami.
§ 2. Celem wprowadzenia procedury obsługi osób ze szczególnymi potrzebami jest stworzenie Szkoły przyjaznym i dostępnym oraz traktowania osób ze szczególnymi potrzebami w sposób zapewniający im poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
§ 3. Ilekroć w niniejszej procedurze jest mowa o:
-
Osobie ze szczególnymi potrzebami lub Kliencie - należy przez to rozumieć osobę, o której mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062), w szczególności osoby o ograniczonej możliwości poruszania się, niewidome, głuche, słabo słyszące, z niepełnosprawnością intelektualną, starsze i kobiety w ciąży,
-
Podmiocie - należy przez to rozumieć Szkołę Podstawową nr 7 w Cieszynie,
-
Pracowniku - należy przez to rozumieć pracownika zatrudnionego w Szkole Podstawowej nr 7 w Cieszynie
-
Pracowniku merytorycznym - należy przez to rozumieć pracownika zatrudnionego w Szkole Podstawowej nr 7 w Cieszynie do zapewnienia obsługi określonej kategorii spraw, dla których właściwy jest podmiot.
§ 4. Każdy pracownik podmiotu zobowiązany jest do udzielania niezbędnej pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami przebywającymi na terenie podmiotu, kierując się empatią i poszanowaniem niezależności tych osób.
§ 5. Każdy pracownik podmiotu udziela osobie ze szczególnymi potrzebami pomocy w dotarciu do miejsca obsługi, a w razie takiej konieczności udaje się do niego i realizuje sprawę na miejscu, a po zakończonej obsłudze pomaga w opuszczeniu budynku.
§ 6. W przypadku braku możliwości zapewnienia osobie ze szczególnymi potrzebami dostępności cyfrowej strony internetowej oraz BIP zapewnia się alternatywny dostęp, który w szczególności polega na zapewnieniu kontaktu telefonicznego pod numerem 695 870 053 lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej e-mail: sekretariat@sp7.cieszyn.pl
§ 7. Podmiot zgodnie z art. 6 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2020 poz. 1062) zapewnia, na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami, komunikację w formie określonej w tym wniosku. Zgłoszenie chęci skorzystania ze świadczenia usług Klient może wnieść:
-
osobiście w sekretariacie szkoły: ul. Bielska 247, 43-410 Cieszyn,
-
pisemnie za pośrednictwem podmiotów świadczących usługi pocztowe na adres ul. Bielska 247, 43-400 Cieszyn
-
za pomocą poczty elektronicznej e-mail.: sekretariat@sp7.cieszyn.pl
-
telefonicznie dzwoniąc na numery: 695 870 053/502 266 443
Rozdział II.
Szczegółowe zasady obsługi osób ze szczególnymi potrzebami
§ 8. W zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością ruchu i osób mających trudności w poruszaniu się:
-
-
Do budynku szkoły prowadzi główne wejście znajdujące się od ulicy Bielskiej, bez podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Wejście jest ogólnodostępne w godzinach pracy szkoły. Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji przy wejściu głównym są pracownicy obsługi. Od strony hali sportowej i przynależnego do niej parkingu znajduje się wejście do korytarza prowadzącego do hali sportowej. Wejście to jest zarazem wejściem dla osób niepełnosprawnych, gdyż nie ma tutaj ograniczeń w postaci schodów oraz jest również wyjściem ewakuacyjnym. Wyjście to jest dostępne dla uczniów i pracowników szkoły w godzinach zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ponadto z hali sportowej, od strony ul. Bielskiej, prowadzi wyjście ewakuacyjne bezpośrednio na parking przed halą.
-
W budynku szkoły na każdym poziomie (suterena, parter, I piętro), znajduje się korytarz. Klatka schodowa umieszczona jest pośrodku budynku. Budynek nie posiada wind. W budynku głównym szkoły, poza częścią opisaną w pkt.1, na parterze szkoły znajduje się toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Poza tym nie ma dostosowań dla osób niepełnosprawnych.
-
Na terenie szkoły, przed halą sportową, znajduje się parking dla samochodów osobowych z jednym miejscem dla osób niepełnosprawnych.
-
Po ustaleniu sprawy pracownik sekretariatu informuje pracownika właściwego merytorycznie do rozpatrzenia sprawy o konieczności obsłużenia osoby ze szczególnymi potrzebami.
-
Pracownik merytoryczny schodzi do osoby ze szczególnymi potrzebami i w zależności od potrzeb udziela tej osobie pomocy w dotarciu do miejsca obsługi przy uwzględnieniu możliwości wejścia takiej osoby ze sprzętem wspierającym poruszanie się (np. kula, balkonik), stanowiącym integralną część jej przestrzeni osobistej lub realizuje sprawę na parterze budynku, a po zakończonej obsłudze pomaga w opuszczeniu budynku Szkoły.
-
§ 9. W zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością wzroku i osób mających trudności w widzeniu:
-
Podmiot zapewnia możliwość wejścia do budynku osobie korzystającej z psa asystującego, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia tego faktu. W tym celu należy umożliwić Klientowi poruszanie się oraz dotarcie do poszczególnych pomieszczeń wraz z psem asystującym.
-
Podmiot zapewnia, by na drodze osoby z niepełnosprawnością wzroku nie znajdowały się żadne przeszkody, a przeszklone drzwi były odpowiednio (kontrastowo) oznaczone.
-
Pracownik merytoryczny pomaga (za zgodą tej osoby) wypełnić dokumenty, następnie odczytuje wypełnione dokumenty i wskazuje miejsce na podpis za pomocą specjalnej ramki, a w razie potrzeby nakierowuje dłoń Klienta we właściwe miejsce.
§ 10. W zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością słuchu i osób z trudnościami w komunikowaniu się:
-
Podmiot zapewnia obsługę za pomocą tłumacza języka migowego, a także z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się, o których mowa w art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), lub przez wykorzystanie zdalnego dostępu online do usługi tłumacza przez strony internetowe i aplikacje.
-
Podmiot zapewnia Klientowi prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej, zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się.
-
Pracownik merytoryczny zapewnia dogodne miejsce obsługi Klienta przy uwzględnieniu komfortu akustycznego.
-
Pracownik merytoryczny pyta Klienta o preferencje w zakresie formy obsługi (np. język migowy, język gestów, język pisany, język mówiony odczytywany z ruchu warg) i udostępniania dokumentów (np. dokumenty z powiększoną czcionką w tekście łatwym do czytania).
§ 11. W zakresie obsługi osób niesamodzielnych, starszych, z niepełnosprawnością intelektualną:
-
Podmiot zapewnia informację i możliwość komunikacji w tekście łatwym do czytania i zrozumienia oraz możliwość przyjścia w towarzystwie asystenta.
-
Pracownik merytoryczny w czasie rozmowy z Klientem dostosowuje tempo wypowiedzi i słownictwo do indywidualnych potrzeb Klienta, stosuje powtórzenia, używa prostych zdań pojedynczych, a dłuższe wypowiedzi dzieli na krótsze części, a po każdej z nich upewnia się, czy rozmówca prawidłowo zrozumiał komunikat.
Rozdział III
Postanowienia końcowe
§ 12. Niezależnie od zapisów niniejszej procedury, każdy pracownik Szkoły ma obowiązek okazania wszelkiej pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami z poszanowaniem ich godności, a w razie potrzeby, za zgodą tej osoby, powinien pomóc wypełnić dokumenty i wskazać miejsce na podpis.
§ 13. Niniejsza procedura ma zastosowanie również wobec osób o szczególnych potrzebach wynikających z posiadanych dysfunkcji psychofizycznych, fizycznych i psychicznych organizmu, które trwale lub okresowo utrudniają, ograniczają bądź uniemożliwiają wypełnianie ról społecznych.
-
Uwaga Rodzice!
Tytuły podręcznikówdo religii katolickiej dla klas 1-8 na rok szkolny 2023/2024 do zakupu przez Państwa w załaczniku. Poszczególne klasy w kolejnych zakładkach.
Wydawanie zaświadczeń ósmoklasistów
Zapraszamy w czwartek 6 lipca 2023 r. w godzinach 12.00 - 14.00.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Plan lekcji:
Archiwum Aktualności