Procedura obsługi osób ze szczególnymi potrzebami
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 7 w Cieszynie
Rozdział I.
Przepisy ogólne
§ 1. Niniejsza procedura normuje sposób postępowania pracowników Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie w stosunku do osób ze szczególnymi potrzebami.
§ 2. Celem wprowadzenia procedury obsługi osób ze szczególnymi potrzebami jest stworzenie Szkoły przyjaznym i dostępnym oraz traktowania osób ze szczególnymi potrzebami w sposób zapewniający im poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
§ 3. Ilekroć w niniejszej procedurze jest mowa o:
-
Osobie ze szczególnymi potrzebami lub Kliencie - należy przez to rozumieć osobę, o której mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062), w szczególności osoby o ograniczonej możliwości poruszania się, niewidome, głuche, słabo słyszące, z niepełnosprawnością intelektualną, starsze i kobiety w ciąży,
-
Podmiocie - należy przez to rozumieć Szkołę Podstawową nr 7 w Cieszynie,
-
Pracowniku - należy przez to rozumieć pracownika zatrudnionego w Szkole Podstawowej nr 7 w Cieszynie
-
Pracowniku merytorycznym - należy przez to rozumieć pracownika zatrudnionego w Szkole Podstawowej nr 7 w Cieszynie do zapewnienia obsługi określonej kategorii spraw, dla których właściwy jest podmiot.
§ 4. Każdy pracownik podmiotu zobowiązany jest do udzielania niezbędnej pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami przebywającymi na terenie podmiotu, kierując się empatią i poszanowaniem niezależności tych osób.
§ 5. Każdy pracownik podmiotu udziela osobie ze szczególnymi potrzebami pomocy w dotarciu do miejsca obsługi, a w razie takiej konieczności udaje się do niego i realizuje sprawę na miejscu, a po zakończonej obsłudze pomaga w opuszczeniu budynku.
§ 6. W przypadku braku możliwości zapewnienia osobie ze szczególnymi potrzebami dostępności cyfrowej strony internetowej oraz BIP zapewnia się alternatywny dostęp, który w szczególności polega na zapewnieniu kontaktu telefonicznego pod numerem 695 870 053 lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej e-mail: sekretariat@sp7.cieszyn.pl
§ 7. Podmiot zgodnie z art. 6 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2020 poz. 1062) zapewnia, na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami, komunikację w formie określonej w tym wniosku. Zgłoszenie chęci skorzystania ze świadczenia usług Klient może wnieść:
-
osobiście w sekretariacie szkoły: ul. Bielska 247, 43-410 Cieszyn,
-
pisemnie za pośrednictwem podmiotów świadczących usługi pocztowe na adres ul. Bielska 247, 43-400 Cieszyn
-
za pomocą poczty elektronicznej e-mail.: sekretariat@sp7.cieszyn.pl
-
telefonicznie dzwoniąc na numery: 695 870 053/502 266 443
Rozdział II.
Szczegółowe zasady obsługi osób ze szczególnymi potrzebami
§ 8. W zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością ruchu i osób mających trudności w poruszaniu się:
-
-
Do budynku szkoły prowadzi główne wejście znajdujące się od ulicy Bielskiej, bez podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Wejście jest ogólnodostępne w godzinach pracy szkoły. Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji przy wejściu głównym są pracownicy obsługi. Od strony hali sportowej i przynależnego do niej parkingu znajduje się wejście do korytarza prowadzącego do hali sportowej. Wejście to jest zarazem wejściem dla osób niepełnosprawnych, gdyż nie ma tutaj ograniczeń w postaci schodów oraz jest również wyjściem ewakuacyjnym. Wyjście to jest dostępne dla uczniów i pracowników szkoły w godzinach zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ponadto z hali sportowej, od strony ul. Bielskiej, prowadzi wyjście ewakuacyjne bezpośrednio na parking przed halą.
-
W budynku szkoły na każdym poziomie (suterena, parter, I piętro), znajduje się korytarz. Klatka schodowa umieszczona jest pośrodku budynku. Budynek nie posiada wind. W budynku głównym szkoły, poza częścią opisaną w pkt.1, na parterze szkoły znajduje się toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Poza tym nie ma dostosowań dla osób niepełnosprawnych.
-
Na terenie szkoły, przed halą sportową, znajduje się parking dla samochodów osobowych z jednym miejscem dla osób niepełnosprawnych.
-
Po ustaleniu sprawy pracownik sekretariatu informuje pracownika właściwego merytorycznie do rozpatrzenia sprawy o konieczności obsłużenia osoby ze szczególnymi potrzebami.
-
Pracownik merytoryczny schodzi do osoby ze szczególnymi potrzebami i w zależności od potrzeb udziela tej osobie pomocy w dotarciu do miejsca obsługi przy uwzględnieniu możliwości wejścia takiej osoby ze sprzętem wspierającym poruszanie się (np. kula, balkonik), stanowiącym integralną część jej przestrzeni osobistej lub realizuje sprawę na parterze budynku, a po zakończonej obsłudze pomaga w opuszczeniu budynku Szkoły.
§ 9. W zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością wzroku i osób mających trudności w widzeniu:
-
Podmiot zapewnia możliwość wejścia do budynku osobie korzystającej z psa asystującego, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia tego faktu. W tym celu należy umożliwić Klientowi poruszanie się oraz dotarcie do poszczególnych pomieszczeń wraz z psem asystującym.
-
Podmiot zapewnia, by na drodze osoby z niepełnosprawnością wzroku nie znajdowały się żadne przeszkody, a przeszklone drzwi były odpowiednio (kontrastowo) oznaczone.
-
Pracownik merytoryczny pomaga (za zgodą tej osoby) wypełnić dokumenty, następnie odczytuje wypełnione dokumenty i wskazuje miejsce na podpis za pomocą specjalnej ramki, a w razie potrzeby nakierowuje dłoń Klienta we właściwe miejsce.
§ 10. W zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością słuchu i osób z trudnościami w komunikowaniu się:
-
Podmiot zapewnia obsługę za pomocą tłumacza języka migowego, a także z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się, o których mowa w art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), lub przez wykorzystanie zdalnego dostępu online do usługi tłumacza przez strony internetowe i aplikacje.
-
Podmiot zapewnia Klientowi prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej, zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się.
-
Pracownik merytoryczny zapewnia dogodne miejsce obsługi Klienta przy uwzględnieniu komfortu akustycznego.
-
Pracownik merytoryczny pyta Klienta o preferencje w zakresie formy obsługi (np. język migowy, język gestów, język pisany, język mówiony odczytywany z ruchu warg) i udostępniania dokumentów (np. dokumenty z powiększoną czcionką w tekście łatwym do czytania).
§ 11. W zakresie obsługi osób niesamodzielnych, starszych, z niepełnosprawnością intelektualną:
-
Podmiot zapewnia informację i możliwość komunikacji w tekście łatwym do czytania i zrozumienia oraz możliwość przyjścia w towarzystwie asystenta.
-
Pracownik merytoryczny w czasie rozmowy z Klientem dostosowuje tempo wypowiedzi i słownictwo do indywidualnych potrzeb Klienta, stosuje powtórzenia, używa prostych zdań pojedynczych, a dłuższe wypowiedzi dzieli na krótsze części, a po każdej z nich upewnia się, czy rozmówca prawidłowo zrozumiał komunikat.
Rozdział III
Postanowienia końcowe
§ 12. Niezależnie od zapisów niniejszej procedury, każdy pracownik Szkoły ma obowiązek okazania wszelkiej pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami z poszanowaniem ich godności, a w razie potrzeby, za zgodą tej osoby, powinien pomóc wypełnić dokumenty i wskazać miejsce na podpis.
§ 13. Niniejsza procedura ma zastosowanie również wobec osób o szczególnych potrzebach wynikających z posiadanych dysfunkcji psychofizycznych, fizycznych i psychicznych organizmu, które trwale lub okresowo utrudniają, ograniczają bądź uniemożliwiają wypełnianie ról społecznych.